Konferencja Europejskie dziedzictwo w otwartych kolekcjach cyfrowych

Kopia_zapasowa_naklejka

26 marca 2019 r. w Bibliotece PK odbyła się konferencja naukowa pod patronatem JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dra hab. inż. Jana Kaziora, pt.: Europejskie dziedzictwo w otwartych kolekcjach cyfrowych.

Celem konferencji, było omówienie zagadnień związanych z zachowaniem europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz wyodrębnienie działań, które pozwalają na zwiększenie powszechnego i otwartego dostępu do publikacji naukowych będących jego częścią. Konferencja była także podsumowaniem realizowanego projektu Europejskie Dziedzictwo Techniczne – upowszechnianie historycznych i współczesnych publikacji z zakresu nauk technicznych w innowacyjnym środowisku informatycznym (EDT).

Zapewnienie powszechnego, nieograniczonego i trwałego dostępu do zasobów dziedzictwa kulturowego i naukowego jest od dawna tematem wielu dyskusji. Debaty toczą się wokół praktycznych rozwiązań technicznych, wzbogacenia nauki i upowszechniania wiedzy o zdigitalizowanych zasobach oraz cyfryzacji i wpływu nowych technologii na zmiany zachodzące w społeczeństwie. Zaproszeni na konferencję goście związani są z instytucjami naukowymi różnego typu. Elementem łączącym ich działania są te, związane z zachowaniem i udostępnianiem zasobów dziedzictwa kulturowego. W swojej pracy koncentrują się na upowszechnianiu idei otwartego dostępu do zasobów w cyfrowej formie oraz na gromadzeniu, digitalizacji, archiwizacji oraz ochronie szeroko pojętego dziedzictwa naukowego i kulturowego.

Podczas wystąpienia zespołu EDT przedstawiono zagadnienia formalne związane z realizacją projektu, omówiono unikatową kolekcje książek i czasopism poddanych procesowi digitalizacji, przedstawiono praktyczną stronę prac digitalizacyjnych, zwrócono uwagę na dobre praktyki oraz problemy, które pojawiły się w trakcie realizacji przedsięwzięcia, w końcu omówiono powstały w ramach projektu EDT systemie Redo. Wystąpienie zakończył pokaz filmu promującego projekt EDT, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa najcenniejszych druków zdigitalizowanych i udostępnionych w powstałym w ramach projektu EDT systemie Redo. Na wystawie zostały przedstawione także efekty prac związanych z zabezpieczeniem i konserwacją księgozbioru poddanego procesowi digitalizacji. Obok oryginalnych obiektów poddanych digitalizacji, przy wykorzystaniu technik interaktywnych zaprezentowane zostały ich odpowiedniki cyfrowe.

Wszystkie teksty i prezentacje zostały zamieszczone w Repozytorium Politechniki Krakowskiej (RPK).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji.

Ciekawostki z przełomu wieków – puzzlowe wyzwanie nr 6

Świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedstawiamy skarby przełomu wieków pochodzące ze zbiorów Biblioteki PK. Już niedługo, w formie zdigitalizowanej, będzie można obejrzeć je w Repozytorium.

Lubisz układać puzzle? Czujesz adrenalinę wykonując zadanie pod presją czasu? Zapraszamy do gry!

Grafika pochodzi z encyklopedii Meyers grosses Konversations-Lexikon : ein Nachschlagewerk des allgemeinen Wissens Bd. 21, Ergänzungen und Nachträge. Publisher: Leipzig ; Wien : Bibliographisches Institut, 1910.

Puzzle Fernsprecher – Telefontelefon

Wersja podstawowa: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=13b2ea39d997

Wersja zaawansowana: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=24819f52a212

Wersja ekspercka: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=070cc5a3e4ef

Ciekawostka: Czy wiecie, że Alexander Graham Bell wymyślając telefon założył, że będzie on służył do transmitowania muzyki na żywo. Orkiestra lub śpiewak znajdowaliby się z jednej strony linii, a słuchacze, rozsiadając się wygodnie w fotelach w domowym zaciszu, z drugiej strony linii.
Ciekawe jest także, to, że do słuchania muzyki używano fonografu, poprzednika gramofonu. Wynalazek stworzony przez Thomas Alva Edison miał za cel ułatwić ludziom komunikację na odległość, poprzez wysyłanie listów dźwiękowych za pomocą poczty. W rezultacie, jak wiemy, telefon służy do wymiany wiadomości, informacji, natomiast fonograf używano do słuchania muzyki.

Ciekawostki z przełomu wieków – puzzlowe wyzwanie nr 5

Puzzle Stadttore – Bramy miejskie cz. 2puzzle 1.jpg

– wersja podstawowa: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1c47826d4472
– wersja zaawansowana: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=23ffff1602a4

Ciekawostka: Poznajecie obiekt na fotografii nr 4 i 5? To słynny gdański Żuraw (fot.4) oraz Brama Wyżynna w Gdańsku (fot. 5).
Brama wchodziła w skład szesnastowiecznych fortyfikacji obronnych oraz pełniła funkcję bramy wjazdowej do miasta. Tak wyglądała kiedy stanowiła część tzw. Drogi Królewskiej:

brama

Ciekawostki z przełomu wieków – puzzlowe wyzwanie nr 4

puzzle

Puzzle Mundury

– wersja podstawowa:  www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=150c25b8eb8e
– wersja zaawansowana: www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=024a84d6b832

Ciekawostka dla pasjonatów grup rekonstrukcyjnych: żołnierskie umundurowanie z przełomu XVII i XVIII wieku. Etymologii słowa mundur można doszukiwać się w łacińskim moderare, co oznacza w tłumaczeniu dosłownym: miarkować, stosować. W Europie słowa mundur zaczęto używać w XVII wieku. Pierwszym państwem, w którym zostało użyte, była Francja za czasów Ludwika XIV. (…)