Analizy bibliometryczne - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Analizy bibliometryczne

aktualizacja

Analiza bibliometryczna jest metodą eksploracji i ilościowej analizy dorobku publikacyjnego autorów. Może dotyczyć publikacji jednego lub grupy autorów. Jednostką pomiaru jest opis bibliograficzny publikacji lub jego wybrane elementy. Analizy dokonuje się na podstawie wybranych baz danych. W szerszym kontekście analiza bibliometryczna obejmuje także analizę relacji między elementami objętymi badaniem (tzw. mapowanie nauki, wykorzystywane m.in. do ewaluacji nauki na poziomie jednostki naukowej, dyscypliny, kraju). W analizie wykorzystuje się różne bazy danych i wskaźniki bibliometryczne.

OIN BPK wykonuje analizy bibliometryczne dorobku publikacyjnego autorów z PK oraz udziela konsultacji z zakresu bibliometrii. Źródła danych do analizy bibliometrycznej realizowanej w OIN BPK stanowią bazy: Bibliografia Publikacji Pracowników PK (BPP PK) – Portal zarządzania wiedzą - CRIS PK (nowe okno), Web of Science (WoS), Scopus oraz opcjonalnie dane z profilu autora w bazie GoogleScholar analizowane w programie Publish or Perish (nowe okno).

Ocena dorobku publikacyjnego AUTORA

Wskaźniki bibliometryczne

  • Indeks h (indeks Hirscha) – współczynnik wprowadzony w 2005 roku przez Jorge’a E. Hirscha, określający wagę i znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora. Sposób mierzenia osiągnięć naukowych z uwzględnieniem liczby publikacji i liczby cytowań. Wyznaczany jest dla osoby, zespołu lub instytucji.
    Indeks h wynosi n jeżeli liczba cytowań n publikacji jest równa lub większa od n.
    W związku z dużą popularnością h indeksu, funkcja jego wyliczenia na zasobie jest dostępna w bazach WoS, Scopus, Google Scholar (nowe okno), Google Scholar Citations (nowe okno).
    W różnych źródłach h indeks jest odmienny, odpowiednio do rodzaju i ilości indeksowanych w wybranej bazie zasobów.
  • Wskaźniki oceny wpływu autora w bazie Web of science -
  • i10-indeks – wskaźnik wprowadzony i obliczany automatycznie w Google Scholar od 2011 r. określa liczbę publikacji, które uzyskały co najmniej 10 cytowań (z wyłączeniem autocytowań).
  • Sumaryczny Impact Factor publikacji danego autora – oblicza się uwzględniając artykuły danego autora publikowane w czasopismach posiadających współczynnik IF, wg poniższego wzoru:

Sumaryczny IF = Ax(n) * IFx(n) + Ay(n) * IFy(n) + Ay(m) * IFy(m) + …

n, m – rok publikacji artykułu autora / rok dla którego obliczono IF czasopisma
Ax – liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie x w danym roku
Ay – liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie y w danym roku
IFx – IF czasopisma x obliczony dla danego roku
IFy – IF czasopisma y obliczony dla danego roku czyli mnożymy IF danego czasopisma z określonego roku przez liczbę opublikowanych przez autora artykułów. W przypadku artykułów z kilku czasopism wszystko dodajemy.

Wskaźniki altmetryczne (Altmetrics) – mierzą aktywność naukową w świecie cyfrowym; odzwierciedlają zasięg oddziaływania publikacji naukowych w świecie nauki. Źródłami dla alternatywnych metryk są media społecznościowe, blogi i serwisy naukowe, pomijane jako źródła dla klasycznych wskaźników.

Ocena  dorobku naukowego autora w wybranych bazach wg różnych kryteriów

Ocena pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej:

 

W OIN BPK można uzyskać informacje o tradycyjnych i alternatywnych wskaźnikach bibliometrycznych oraz o zaawansowanych narzędziach pomocnych w analizie dorobku naukowego (np. InCites i SciVal).

 
Analiza bibliometryczna publikacji naukowych autorów z PK

Analiza bibliometryczna wykonywana w OIN obejmuje:

  • zestawienie publikacji zarejestrowanych w BPP PK – Portal zarządzania wiedzą - CRIS PK, wg typów publikacji wraz z informacją o indeksowaniu w bazach WoS i Scopus oraz o modelu publikowania (Open Access);

  • zestawienie wartości wskaźnika impact factor (IF) tytułów źródeł publikacji (czasopism) w poszczególnych latach wg Journal Citation Report (JCR);

  • wyliczenie punktacji za publikacje wg wytycznych MNiSW/MEiN za poszczególne lata (bez podziału punktów między współautorów);

  • analizę cytowań (Web of Science Core Collection, Scopus, opcjonalnie Google Scholar);

  • indeks Hirscha (h-indeks) (Web of Science Core Collection, Scopus, opcjonalnie Google Scholar).

Analizy dokonuje się bezpłatnie na zamówienie autora, zwykle w zw. z przygotowaniem dokumentacji do postępowania habilitacyjnego lub o nadanie tytułu profesora, wniosku o grant naukowy albo wniosku do konkursu.