Wirtualne wystawy - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Wirtualne wystawy

aktualizacja

CRACOVIA URBS CELEBERRIMA. (nowe okno)
Różne odcienie miasta na podstawie kolekcji Cracoviana w zbiorach Biblioteki Politechniki Krakowskiej.

Wirtualna wystawa Cracovia Urbs Celeberrima (z łac. Kraków miasto najsławniejsze) prezentuje zagadnienia tematyczne opracowane na podstawie wybranych publikacji z kolekcji Cracoviana.

Kolekcja Cracoviana obejmuje 1286 publikacji książkowych (1494 woluminów) oraz 53 tytuły czasopism wydanych w Krakowie lub dotyczących Krakowa i jego najbliższej okolicy z lat 1745-1945. Kolekcję tworzą publikacje związane z funkcjonowaniem miasta, jego historią, polityką ekonomiczną i społeczną oraz poruszające problematykę życia codziennego i zwyczajów jego mieszkańców. Największą grupę książek stanowią opracowania dotyczące sztuki i architektury miasta Krakowa, zabytków oraz zagadnień z zakresu konserwacji i restauracji obiektów materialnych. Można tu znaleźć także liczne publikacje krajoznawcze, w tym przewodniki po Krakowie i jego okolicach, informatory oraz opracowania monograficzne galicyjskich miast, wsi i regionów. W kolekcji znajdują się liczne opracowania o konkursach na budynki użyteczności publicznej oraz projekty urbanistyczne. Cracoviana zawiera również księgi pamiątkowe towarzystw oraz sprawozdania z działalności różnych instytucji i komisji naukowych. Unikatowe na skalę krajową są dwa albumy introligatorskie zawierające 131 oryginalnych odbitek z klisz autorstwa Ignacego Kriegera oraz jego dzieci Natana i Amalii. Osobną grupę stanowią specjalistyczne opracowania naukowe z zaresu nauk matematyczno-przyrodniczych.

Około 40% książek z kolekcji Cracoviana posiada znaki własnościowe, które znacząco podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza, a także mogą stanowić materiał badawczy dla historyków czy bibliotekoznawców.

Kolekcja Cracoviana stanowi nieocenione źródło wiedzy historycznej o dziedzictwie artystyczno-kulturowym miasta Krakowa i jego okolic z XIX i pierwszej połowy XX w. Zbiór ten wzbogaca stan wiedzy o instytucjach, architekturze i dziejach naszego miasta. Wirtualna wystawa Biblioteki Politechniki Krakowskiej prezentuje fragment kolekcji na podstawie wybranych zagadnień tematycznych.
 

OKŁADKI NIEZWYKŁE (nowe okno)

Inspiracją do stworzenia wystawy było hasło promujące XX edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Założeniem twórców wydarzenia było zaprezentowanie tego, co należy do całej społeczności Politechniki Krakowskiej i zaproszenie do poznania zbiorów Biblioteki PK poprzez pryzmat introligatorskich dzieł, które się w niej znajdują. Parafrazując hasło TB2023: poznaj skarby moje, Twoje i nasze! Z zasobów Biblioteki PK wyselekcjonowane zostały książki szczególnie cenne, bo związane z uczelnią poprzez twórcę lub wydawnictwo, a także dzieła sztuki introligatorskiej z XIX wieku oraz książki współczesne. Wszystkie książki wybrane zostały ze względu na okładki, które zaintrygowały selekcjonerów na tyle, by wydobyć je z bibliotecznych magazynów, dowiedzieć się o nich czegoś więcej i podzielić się nimi. Wystawę wzbogaciły okładki wykonanie ręcznie przez pracowników BPK i zaprzyjaźnione z nią osoby.

Wernisaż wystawy “Okładki NIEzwykłe” w dniu 8 maja 2023 r. uświetnił dr hab. sztuki inż. arch. Marcin Barański, prof. PK, działający w dziedzinie malarstwa i ilustracji, twórca naściennych kompozycji w budynku głównym Biblioteki PK.

Miejsce i czas trwania wystawy: Czytelnia Główna BPK, 8-31 maja 2023 r.

Śladem po stacjonarnej wystawie czasowej jest jej wirtualna wersja Okładki NIEzwykłe (nowe okno), która prezentuje subiektywny wybór okładek spośród tych, które były wyeksponowane w Czytelni Głównej Biblioteki PK.

 

EUROPEJSKI DOROBEK NAUKOWO-TECHNICZNY OD XVI w. DO I POŁ. XX w. ZACHOWANY W ZBIORACH BPK I UPOWSZECHNIONY W ŚRODOWISKU CYFROWYM (nowe okno)

Wernisaż wystawy Europejski dorobek naukowo-techniczny od XVI w. do I poł. XX w. zachowany w zbiorach Biblioteki Politechniki Krakowskiej i upowszechniony w środowisku cyfrowym odbył się w przededniu konferencji: Europejskie dziedzictwo w otwartych kolekcjach cyfrowych, Kraków 26 marca 2019 r. Na wystawie zaprezentowano wybrane publikacje z dwóch kolekcji Biblioteki PK: Lwowiana oraz Druki polskie i obce wydane do 1918 r. Najcenniejsze druki - dzieła historyczne z zakresu nauk technicznych zostały przedstawione w grupach tematycznych. Wyeksponowane zostały również ich walory artystyczne i typograficzne. Wystawę wzbogaciły unikatowe egzemplarze publikacji posiadające interesujące proweniencje, dedykacje autorskie, ekslibrisy, pieczątki, odręczne podpisy i notatki.

Prezentowany na wystawie i będący przedmiotem digitalizacji w projekcie historyczny księgozbiór jest ważnym, choć nie zawsze docenianym, źródłem wiedzy o dziedzictwie historycznym i kulturowym społeczeństwa europejskiego końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Wystawa tych zbiorów jest zachętą do dalszego ich poznawania w wersji cyfrowej.

Miejsce i czas trwania wystawy: Czytelnia Główna BPK, 26 marca - 31 lipca 2019 r.

 

JAK ZMIENIŁ SIĘ KRAKÓW. KRÓLEWSKIE MIASTO W OBIEKTYWIE I NA KARTACH KSIĄG Z KOŃCA XIX w. (nowe okno)

Wystawa inspirowana kolekcją CRACOWIANA w zbiorach BPK

Inspiracją do powstania wystawy były dwa albumy fotograficzne znajdujące się w zbiorach Biblioteki PK, zawierające łącznie 131 oryginalnych odbitek wykonanych ok. 1928-1929 r., których autorami są Ignacy oraz jego dzieci Natan i Amalia Krieger.

Na wystawie zaprezentowano wybrane fotografie rodziny Kriegerów, na których uwieczniono najbardziej charakterystyczne i znane zabytki oraz miejsca starego Krakowa. Oprócz tych fotografii zamieszczono współczesne ujęcia tychże obiektów, wykonane przez organizatorów wystawy. Dopełnieniem fotografii są wartościowe, pod względem historycznym i merytorycznym, książki pochodzące z kolekcji Cracoviana.

 

LWOWIANA W ZBIORACH BIBLIOTEKI PK (nowe okno)

Lwowiana, to bogaty zbiór książek technicznych, również podręczników, wśród których większość jest autorstwa profesorów Politechniki Lwowskiej. Wzbogaceniem kolekcji są unikatowe, będące odbitkami litograficznymi, wydania wykładów, podręczników.

Lwowiana, to nie tylko publikacje o tematyce technicznej, znajdziemy w niej także literaturę piękną, przewodniki turystyczne, dzieła dotyczące historii Polski i historii sztuki.

Niewątpliwie największe bogactwo książek stanowi ich zawartość merytoryczna. Ponadto na kartach dzieł prezentowanych na wystawie można znaleźć również wiele innych cennych informacji o autorach, właścicielach, wydawcach. Znaczna część egzemplarzy z kolekcji posiada różne znaki własnościowe.

Zapraszamy również do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy, które odbyło się 12 maja 2015 r. w Muzeum Politechniki Krakowskiej.

 

STARE DRUKI W BIBLIOTECE PK (nowe okno)

Wystawa prezentuje jedne z najstarszych dokumentów przechowywanych w BPK. Są to głównie zbiory z dziedziny architektury pochodzenia niemieckiego, a także polskiego. Ozdobne okładki, wyjątkowe czcionki i daty wydania z odległych wieków, to tylko nieliczne atrybuty zbiorów, które Biblioteka Politechniki Krakowskiej chce pokazać szerszej publiczności.

Otwarcie wystawy odbyło się 7 maja 2013 r.