Cracoviana - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Cracoviana

aktualizacja


Udostępnienie Kolekcji Cracoviana ze zbiorów Biblioteki Politechniki Krakowskiej

Projekt zrealizowany przez Bibliotekę Politechniki Krakowskiej

Termin realizacji: 1.09.2022 - 31.10.2023

Cel projektu:  Upowszechnienie informacji w katalogach on-line o unikatowych zbiorach znajdujących się w księgozbiorze Biblioteki PK oraz udostępnienie w Repozytorium PK, w sposób otwarty, bez ograniczeń, pełnych tekstów wybranych publikacji z kolekcji Cracoviana.

Kolekcja Cracoviana obejmuje ponad 1400 woluminów książek, wydanych w Krakowie przed 1945 r. oraz dotyczących Krakowa i jego najbliższego regionu. Najstarszy dokument w kolekcji pochodzi z roku 1745, a zasięg chronologiczny pozostałych dokumentów obejmuje lata 1816-1945. Cracoviana w zbiorach Biblioteki PK stanowią wartościowy zbiór pod względem historycznym, który jest nieocenionym źródłem wiedzy o dziedzictwie artystycznym i kulturowym miasta Krakowa oraz najbliższej jego okolicy z XIX i pierwszej połowy XX wieku. W zbiorze znajdują się publikacje związane z funkcjonowaniem miasta, jego historią, polityką ekonomiczną i społeczną oraz poruszające problematykę życia codziennego i zwyczajów jego mieszkańców.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Społeczna odpowiedzialność nauki" - moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych; Umowa SONB/SP/547882/2022; kwota dofinansowania 247 760,00 zł.

W ramach realizowanych prac projektowych opracowana i upubliczniona została wystawa Cracovia Urbs Celeberrima (nowe okno) prezentująca wybrane publikacje z kolekcji Cracoviana i ich tematykę.

Materiały:

  1. Buzdygan D., Poznaj Kraków wykorzystując zbiory Biblioteki PK. Bibliodniówka - 2023, nr 17, s. 1-3.
  2. Cenne karty z historii Krakowa na PK. perspektywy.pl.
  3. Cenne zbiory dotyczące dziejów Krakowa i jego mieszkańców trafią do Internetu. Dziennik Polski
  4. "Cracoviana" - Politechnika Krakowska odkryje cenne karty z historii Krakowa i jego mieszkańców. Radio Kraków Kultura
  5. Kolekcja Cracoviana będzie dostępna online. swiatbibliotek.pl.
  6. Odkryją cenne karty z historii Krakowa i jego mieszkańców. Forum Akademickie.
  7. Politechnika Krakowska udostępni historyczną kolekcję książek o mieście. Radio RMF24.
  8. Politechnika Krakowska udostępni historyczną kolekcję książek o mieście. Nauka w Polsce. PAP.
  9. Politechnika Krakowska udostępni w sieci kolekcję unikatowych książek o mieście. „Cenne zbiory mogą stanowić warsztat badań historyczno-literackich”. Booklips.pl