Wystawa - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta

W dniach 12 października – 31 grudnia 2021 r. w Czytelni Profesorskiej Biblioteki PK zaprezentowana została wystawa poświęcona Bohdanowi Paczowskiemu i jego kolekcji książek, przygotowana przez Oddział Zbiorów Zwartych.

W 2019 r. Biblioteka PK otrzymała w darze niezwykle wartościowy księgozbiór Bohdana i Marii Paczowskich. Bohdan Paczowski (1930-2017) uznany na świecie architekt oraz publicysta i fotograf, od lat mieszkał w Luksemburgu. Studiował na Politechnice Krakowskiej i Mediolańskiej. Swoje pracownie architektoniczne prowadził w Mediolanie, Paryżu oraz Luksemburgu. Maria i Bohdan gromadzili książki, które były odzwierciedleniem ich pracy, pasji oraz zainteresowań. Wiele z nich pochodziło od znajomych literatów i artystów, dlatego też w księgozbiorze można odnaleźć liczne dedykacje, notatki i komentarze odautorskie. Pozyskana kolekcja liczy blisko 13 tys. pozycji, z czego ok. 3,5 tys. to publikacje z zakresu sztuki, architektury i urbanistyki oraz fotografii. Zbiór ten stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji dla studentów kierunków architektonicznych, kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną. Wśród eksponatów prezentowanych w gablotach znalazły się materiały archiwalne oraz część spuścizny architekta, w tym korespondencja, fotografie, reprodukcje rysunków, książki i foldery. Prezentację wzbogaciły dwie makiety architektoniczne prezentujące projekty Bohdana Paczowskiego. Na wystawie zaprezentowano ponadto wybrane książki z dedykacjami znanych osób, co znacznie podnosi wartość samej kolekcji. Ukazują one odbiorcy, jak szerokie kontakty, nie tylko zawodowe, ale i prywatne posiadali właściciele księgozbioru. W książkach można znaleźć wpisy m.in.: Czesława Bieleckiego, Dominique'a Perrault, Leonor Fini, Rity Gombrowicz, Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Sławomira Mrożka, Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy czy Adama Zagajewskiego.
Wystawa Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta wpisywała się w obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Luksemburgiem, dzięki czemu na jej wernisażu, obok rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Białkiewicza, gościli: ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce Paul Pierre Jean Schmit, konsul honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Krakowie Szymon Malecki, architekci: Stanisław Berbeć i Christine Mormont-Berbeć (wieloletni przyjaciele Paczowskich), wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Piotr Kłoczowski, zastępca kuratora Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską Dorota Fortuna, dyrektor Krakowskiego Zespołu Bibliotecznego Stanisław Skórka, a także prorektor dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK i prodziekan Wydziału Architektury PK dr hab. inż. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć w artykułach i informacjach prasowych:

1. B. Gorczyca, A. Górska, A. Kraus, Bohdan Paczowski. Księgozbiór architekta, "Pauza Akademicka : tygodnik Polskiej Akademii Umiejętności" 2021, R. 14, Nr 574, s. 3.
  2. B. Gorczyca, A. Górska, A. Kraus, Księgozbiór architekta. Bohdan Paczowski, wybitny absolwent Politechniki Krakowskiej, "powraca" na macierzystą uczelnię, "Nasza Politechnika" 2021, nr 11, s. 17-19.
  3. Niezwykły dar dla Biblioteki PK, "Nasza Politechnika" 2021, nr 11, s. 15.
  4. Bogaty księgozbiór Bohdana Paczowskiego w Bibliotece Politechniki Krakowskiej
  5. Księgozbiór Bohdana Paczowskiego dla Politechniki Krakowskiej
  6. Księgozbiór Bohdana Paczowskiego na wystawie w Politechnice Krakowskiej