Kolekcje specjalne - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Kolekcje specjalne

aktualizacja

 

Kolekcja prof. Michała Życzkowskiego

Oficjalne otwarcie liczącej 3 200 woluminów kolekcji miało miejsce 28 listopada 2007 roku. Michał Życzkowski był profesorem mechaniki stosowanej na Politechnice Krakowskiej, specjalistą w dziedzinie teorii plastyczności, reologii, stateczności i optymalnego kształtowania konstrukcji oraz matematyki stosowanej.

Księgozbiór profesora trafił do Biblioteki PK dzięki uprzejmości rodziny uczonego, która po jego śmierci przekazała go w darze. Zbiór prezentowany jest w otwartym dostępie w dedykowanej sali w Oddziale Biblioteki Politechniki Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym. W jego skład wchodzą głównie publikacje z zakresu mechaniki, matematyki, fizyki, chemii, geodezji oraz górnictwa. Znaczną część kolekcji stanowią wydawnictwa obcojęzyczne, niejednokrotnie z dedykacjami autorów. Każdy egzemplarz jest opatrzony stemplem własnościowym profesora.

Ze względu na ogromną wartość, jaką stanowi kolekcja, można z niej korzystać wyłącznie na miejscu w czytelniach Oddziału BWM. Link do kolekcji w katalogu BPK.

 

Kolekcja Bohdana i Marii Paczowskich

Biblioteka Politechniki Krakowskiej w 2019 roku otrzymała w darze niezwykle wartościowy księgozbiór Bohdana i Marii Paczowskich. Bohdan Paczowski (1930-2017) był uznanym na świecie architektem oraz publicystą i fotografem, który od lat mieszkał w Luksemburgu. Studiował na Politechnice Krakowskiej i Mediolańskiej. Swoje pracownie architektoniczne prowadził w Mediolanie, Paryżu i Luksemburgu. Jego żona, Maria Paczowska (1932-2019) była pisarką i eseistką, autorką powieści “Sentymenty” oraz lektorką wewnętrzną wydawnictwa Mondadori w Mediolanie.

Maria i Bohdan gromadzili książki, które były odzwierciedleniem ich pracy, pasji oraz zainteresowań. Wiele z nich otrzymali od znajomych literatów i artystów, dlatego też w księgozbiorze można odnaleźć liczne dedykacje, notatki i komentarze odautorskie. Pozyskana kolekcja liczy około 12,5 tysiąca pozycji, z czego ok. 3,5 tys. to publikacje z zakresu sztuki, architektury i urbanistyki oraz fotografii. Zbiór ten stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji dla studentów kierunków architektonicznych, kadry naukowej, architektów, urbanistów, projektantów oraz osób zainteresowanych sztuką klasyczną i nowoczesną.

Kolekcja jest udostępniana na miejscu w Czytelni Profesorskiej BPK. Link do kolekcji w katalogu BPK.