Publikowanie - wybrane aspekty - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Publikowanie - wybrane aspekty

aktualizacja
Prawo autorskie

Prawo autorskie chroni i zabezpiecza interesy majątkowe i niemajątkowe twórców. Przedmiotem ochrony jest utwór. Najważniejszym polskim aktem prawnym chroniącym dorobek autora jest Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (nowe okno), która wprowadza definicję praw autorskich oraz określa co może stanowić przedmiot praw autorskich, czego nie obejmuje zakres praw autorskich (np. idee, pomysły, akty normatywne) oraz z jakich praw może skorzystać twórca utworu. Ustawa podlegała licznym nowelizacjom. Polska zaciągnęła zobowiązania międzynarodowe dotyczące prawa autorskiego. W 2004 r. po wstąpieniu do Unii Europejskiej przyjęła cały dorobek prawa wspólnotowego.

Ochrona praw autorskich jest uregulowana także w innych ustawach, takich jak: kodeks cywilny, prawo prasowe, ustawa o bazach danych, ustawa o  ochronie danych osobowych, ustawa o  zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, prawo o radiofonii i telewizji.

Wybór czasopisma lub wydawnictwa, w którym warto publikować pomocne narzędzia

  1. Sprawdź punktację czasopism i wydawnictw naukowych na wykazach Ministerstwa Edukacji i  Nauki (MEiN)  Aktualny wykaz punktowanych czasopism, konferencji i wydawnictw Ministarstwa Edukacji i Nauki lub skorzystaj z wyszukiwarki (nowe okno) czasopism i konferencji punktowanych.
  2. Sprawdź, gdzie publikują naukowcy z Twojej dziedziny przeglądnij bazę Bibliografia Publikacji Pracowników PK (nowe okno) (BPP PK) – Portal zarządzania wiedzą - CRIS PK (nowe okno), bazy multidyscyplinarne, np. BazTech (nowe okno), Scopus, WoS, lub bazy dziedzinowe, np. dostępne ze strony BPK.
  3. Przeczytaj porady jak wybrać dobre czasopismo do publikacji artykułu naukowego lub wydawnictwo do publikacji monografii naukowej Poradnik Dobrych Praktyk (A. Goszczyńska, 2020) (PDF) (nowe okno). Zob. też webinarium Jak wybrać czasopismo do publikacji mojej pracy? (nowe okno)
     
  4. Wykorzystaj narzędzia, które sugerują tytuły czasopism odpowiadających tematyce twojego artykułu.
    Po wpisaniu tytułu i abstraktu lub słów kluczowych dot. twojego artykułu na stronach takich narzędzi otrzymasz wykaz sugerowanych czasopism, w których potencjalnie możesz go opublikować (najlepsze dopasowanie tematyczne). Zależnie od narzędzia, wykazy mogą zawierać: wskaźniki bibliometryczne jakości czasopisma, informacje o zasadach recenzji, przeciętnym czasie oczekiwania na recenzję i publikację, współczynniku akceptacji artykułów itp. Poszczególne narzędzia przeszukują różne zasoby, np.:
Zasady etyki publikacyjnej i procedury recenzowania
  • Committee on Publication Ethics (COPE) (nowe okno)  kształcenie i wsparcie osób zaangażowanych w wydawanie publikacji naukowych; dążenie do zmiany kultury wydawniczej na taką, w której praktyki etyczne stają się normalną częścią tej kultury; promowanie profesjonalnej debaty dotyczącej etyki publikacji.
  • Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (nowe okno)   zalecenia dotyczące rzetelnego przeprowadzania procedur recenzyjnych w nauce przez instytucje prowadzące badania naukowe lub wspomagające naukę oraz zalecenia, którymi powinni kierować się recenzenci.
Finansowanie publikacji

Publikacje mogą być finansowane z następujących źródeł:

  • ze środków przeznaczonych na działalność naukową, grantów i projektów naukowych zob. np.: Granty i mobilność naukowców na www BPK;
  • z innych środków przeznaczonych na naukę, np. koszty publikacji powstałej w związku z udziałem autora w konferencji mogą być pokryte ze środków pozyskanych od sponsorów i wpłat uczestników konferencji;
  • ze środków własnych autora.

Więcej informacji o finansowaniu publikacji naukowych afiliowanych do PK, w szczególności o programach dofinansowania publikacji w modelu Open Access, znajdziesz w dziale "Otwarta Nauka".