Zaproszenie - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Zaproszenie

aktualizacja

Seminarium organizowane pod patronatem JM Rektora Politechniki Krakowskiej

 

Biblioteka Politechniki Krakowskiej i Elsevier B.V. serdecznie zapraszają na seminarium naukowo-dydaktyczne "Otwieranie nauki – praktyka i perspektywy". Seminarium odbędzie się w dniach 26-27 września 2016 r. w Krakowie.

Idea zapewnienia powszechnego, nieograniczonego i trwałego dostępu do zasobów nauki staje się coraz powszechniejsza i akceptowana w środowiskach naukowych na świecie. Dyskusje toczą się wokół praktycznych aspektów dostępności, jej wpływu na rozwój i jakość badań naukowych, form recenzowania i cytowania publikacji, wreszcie zagrożeń związanych z powszechnym dostępem do wyników badań naukowych, a w perspektywie także danych badawczych, oraz sposobów ich przezwyciężania.

Otwieranie nauki znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach legislacyjnych oraz praktycznych działaniach wielu instytucji naukowych. Biblioteki naukowe angażują się w ten proces między innymi poprzez upowszechnianie w środowisku naukowym rzetelnej wiedzy o różnych modelach i formach publikowania otwartych zasobów oraz poprzez uczestniczenie w tworzeniu i obsłudze instytucjonalnych i dziedzinowych otwartych repozytoriów publikacji i danych.

W trakcie seminarium zamierzamy podjąć następujące zagadnienia:

  • otwarta komunikacja naukowa a jakość nauki:
    • analiza współpracy naukowej i możliwości jej wykorzystania przez uczelnie, instytucje zarządzające lub grantodawców
    • tradycyjne i alternatywne mierniki jakości publikacji
    • preprinty, postprinty, ich ocena i wykorzystanie
  • e-usługi bibliotek naukowych wspierające naukowców na różnych etapach badań
  • rola bibliotek w procesie ewaluacji badań naukowych

Podczas seminarium zaproszeni prelegenci z Polski i z zagranicy przedstawią praktyczne aspekty „otwierania nauki” przez pryzmat swoich doświadczeń, co jak zakładamy, będzie stanowiło punkt wyjścia do dalszej dyskusji.

Seminarium towarzyszyć będzie sesja posterowa, mająca na celu przybliżenie „dobrych praktyk” w otwieraniu nauki w polskich instytucjach naukowych. Dla autorów najciekawszych posterów organizatorzy przewidują drobne upominki.

Seminarium poprzedzi prezentacja baz Scopus i ScienceDirect, natomiast po jego zakończeniu zaplanowane są warsztaty, dla osób zainteresowanych korzystaniem z programu Mendeley.  

Mamy nadzieję, że zarówno tematyka i formuła seminarium, jak i uroki starego Krakowa zachęcą Państwa do udziału w tym wydarzeniu, dlatego prosimy o zarezerwowanie sobie wrześniowego terminu. Już dziś serdecznie zapraszamy!