Tydzień Otwartej Edukacji 6 – 10.03.2023 r.
Tydzień Otwartej Edukacji 6 – 10.03.2023 r.
Celem akcji jest promocja otwartych zasobów edukacyjnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat ruchu otwartej edukacji, a także wymiana doświadczeń w tym obszarze. Tydzień Otwartej Edukacji koordynowany jest przez Open Education Global.
Otwarte zasoby edukacyjne to materiały służące do nauczania, uczenia się oraz prowadzenia badań, znajdujące się w jakimkolwiek medium zarówno cyfrowym jak i innym, pozostające w domenie publicznej bądź też materiały udostępnione na wolnych licencjach, umożliwiających bezpłatny dostęp, wykorzystanie, dostosowywanie oraz dalsze rozpowszechnianie danego materiału bez żadnych ograniczeń. Wolne licencje oparte są na istniejącej definicji własności intelektualnej, która została określona przez odpowiednie konwencje międzynarodowe; uznają one autora danego zasobu. [deklaracja UNESCO 2012 r.] Otwarte Zasoby Edukacyjne to nie tylko tekstowe publikacje naukowe, ale także zdjęcia, firmy, symulacje, animacje, nagrania radiowe i telewizyjne, quizy czy gry. OZE stanowią integralną część Otwartej Edukacji. Można je pobrać z dedykowanych repozytoriów lub stron internetowych.
Więcej informacji na stronie Biblioteki PK.
Jak wykorzystywać otwarte zasoby edukacyjne w dydaktyce? Zapraszamy na stronę Koalicji Otwartej Edukacji gdzie znajdują się m.in. odpowiedzi na pytania: czy do celów dydaktyczno-naukowych można wykorzystać książki (publikacje) pozyskane z internetu? Czy można udostępnić je swoim studentom? Czy można "przerobić" je w dowolny sposób? etc.
Repozytorium PK
Korzystając z Repozytorium Politechniki Krakowskiej jesteśmy beneficjentami idei Otwartej Nauki
Dzięki otwartemu dostępowi przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu zapewniamy możliwość korzystania z tekstów publikacji i wyników badań, których autorami są pracownicy, doktoranci i studenci Politechniki Krakowskiej, a także tych materiałów, których PK jest wydawcą. Oferujemy cyfrowy dostęp do:
- artykułów z czasopism,
- książek,
- prac dyplomowych i doktorskich,
- materiałów do zajęć dydaktycznych,
- materiałów i prezentacji konferencyjnych,
- zdigitalizowanch kolekcji specjalnych.
Z większości tych zasobów można korzystać z dowolnego miejsca po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne. Z pozostałej części - z komputerów znajdujących się w sieci uczelnianej.
Warto deponować swoje prace w RPK. To bardzo proste!
Otwarte Podręczniki
Bogate portfolio Otwartych Zasobów Edukacyjnych zawiera szereg podręczników i monografii naukowych, które można wykorzystywać w procesie uczenia się.
Przykładem takiej otwartej kolekcji na PK są monografie i materiały dydaktyczne opracowane w ramach projektu POWER „Programowanie doskonałości – PK XXI 2.0. Program rozwoju Politechniki Krakowskiej na lata 2018-22”. Wszystkie materiały i podręczniki są dostępne za darmo, w otwartym dostępie na stronie projektu. Dostęp do tej kolekcji możliwy jest także poprzez Repozytorium PK.
Korzystając z zasobów Repozytorium Politechniki Krakowskiej polecamy:
- kolekcję Podręczniki
- Rozprawy doktorskie obronione na PK, czyli prace doktorskie obronione na poszczególnych wydziałach PK w ostatnich latach
Wybrane platformy z otwartymi podręcznikami:
polskimi:
- Zintegrowana platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki
- Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury
- e-Podręczniki AGH
zagranicznymi:
Kursy e-learningowe
Platforma edukacyjna NAVOICA - wspólne przedsięwzięcie polskich uczelni oraz instytucji naukowych, które przygotowały szeroki wachlarz kursów, umożliwiających zarówno pogłębienie wiedzy fachowej z zakresu m.in. informatyki, matematyki, inżynierii czy języków obcych, jak i poszerzanie kompetencji np. w zakresie zarządzania procesem uczenia się, sztuki motywacji czy zarządzania czasem.
Obecnie na platformie umieszczono 215 kursów (na trzech poziomach trudności, w ośmiu językach), z których aż 16 zostało opracowanych na Politechnice Krakowskiej:
- Applying for a Job
- Architektura domu jednorodzinnego
- Badawcze kompetencje informacyjne w pracy naukowej
- Cправочник инженера
- English for Academia
- English for Architecture
- English for Civil Engineering
- English for Computer Science
- Geopolimery - nowoczesne i przyjazne środowisku materiały dla budownictwa
- Obliczenia wysokiej wydajności
- Programowanie w języku Python
- Projektowanie geotechniczne
- Projektowanie konstrukcji żelbetowych według Norm Europejskich
- Rysunek techniczny budowlany
- Sprachhandbuch für Ingenieure
- Wprowadzenie do kryptografii
Kanały tematyczne
Popularny serwis Youtube to ogromna baza otwartych materiałów edukacyjnych w postaci filmów. Polecamy kilka kanałów tematycznych:
- Matemaks (matematyka)
- Arlena Witt (j. angielski)
- Pasja informatyki
- KhanAcademy (różne dziedziny nauki)
- Astrofaza (astronomia)
- Uwaga! Naukowy bełkot!
- Nauka. To lubię
- SciFun
Ankiety i quizy
Strony i aplikacje do tworzenia prezentacji oraz ankiet i quizów, do utrwalania zdobytej wiedzy i systematycznej nauki np. nowych pojęć: