Analizy bibliometryczne
Analiza bibliometryczna jest metodą eksploracji i ilościowej analizy dorobku publikacyjnego autorów. Może dotyczyć publikacji jednego lub grupy autorów. Jednostką pomiaru jest opis bibliograficzny publikacji lub jego wybrane elementy. Analizy dokonuje się na podstawie wybranych baz danych. W szerszym kontekście analiza bibliometryczna obejmuje także analizę relacji między elementami objętymi badaniem (tzw. mapowanie nauki, wykorzystywane m.in. do ewaluacji nauki na poziomie jednostki naukowej, dyscypliny, kraju). W analizie wykorzystuje się różne bazy danych i wskaźniki bibliometryczne.
OIN BPK wykonuje analizy bibliometryczne dorobku publikacyjnego autorów z PK oraz udziela konsultacji z zakresu bibliometrii. Źródła danych do analizy bibliometrycznej realizowanej w OIN BPK stanowią Portal zarządzania wiedzą - CRIS PK (nowe okno), Web of Science (WoS), Scopus oraz opcjonalnie dane z profilu autora w bazie GoogleScholar analizowane w programie Publish or Perish (nowe okno).
Ocena dorobku publikacyjnego AUTORA
Wskaźniki bibliometryczne
- Indeks h (indeks Hirscha) – współczynnik wprowadzony w 2005 roku przez Jorge’a E. Hirscha, określający wagę i znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora. Sposób mierzenia osiągnięć naukowych z uwzględnieniem liczby publikacji i liczby cytowań. Wyznaczany jest dla osoby, zespołu lub instytucji.
Indeks h wynosi n jeżeli liczba cytowań n publikacji jest równa lub większa od n.
W związku z dużą popularnością h indeksu, funkcja jego wyliczenia na zasobie jest dostępna w bazach WoS, Scopus, Google Scholar (nowe okno), Google Scholar Citations (nowe okno).
W różnych źródłach h indeks jest odmienny, odpowiednio do rodzaju i ilości indeksowanych w wybranej bazie zasobów.
- i10-indeks – wskaźnik wprowadzony i obliczany automatycznie w Google Scholar od 2011 r. określa liczbę publikacji, które uzyskały co najmniej 10 cytowań (z wyłączeniem autocytowań).
- Sumaryczny Impact Factor publikacji danego autora – oblicza się uwzględniając artykuły danego autora publikowane w czasopismach posiadających współczynnik IF, wg poniższego wzoru:
Sumaryczny IF = Ax(n) * IFx(n) + Ay(n) * IFy(n) + Ay(m) * IFy(m) + …
n, m – rok publikacji artykułu autora / rok dla którego obliczono IF czasopisma
Ax – liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie x w danym roku
Ay – liczba artykułów autora opublikowanych w czasopiśmie y w danym roku
IFx – IF czasopisma x obliczony dla danego roku
IFy – IF czasopisma y obliczony dla danego roku czyli mnożymy IF danego czasopisma z określonego roku przez liczbę opublikowanych przez autora artykułów. W przypadku artykułów z kilku czasopism wszystko dodajemy.
Wskaźniki altmetryczne (Altmetrics) – mierzą aktywność naukową w świecie cyfrowym; odzwierciedlają zasięg oddziaływania publikacji naukowych w świecie nauki. Źródłami dla alternatywnych metryk są media społecznościowe, blogi i serwisy naukowe, pomijane jako źródła dla klasycznych wskaźników.
Ocena dorobku naukowego autora w wybranych bazach wg różnych kryteriów
- w bazie Scopus: zob.: Scopus LibGuide: Metrics (nowe okno) i SciVal (nowe okno)
- w bazie WoS oraz w InCites Benchmarking & Analytics: zob. Authors/Researchers: What is your impact? (nowe okno)
Ocena pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej:
-
Zarządzenie nr 111 Rektora PK z 20.12.2019 r. znak R.0201.133.2019 (nowe okno) w sprawie zasad i kryteriów oceny okresowej nauczycieli akademickich.
-
Uchwała Senatu PK z 21.12.2016 nr 106/o/12/2016 (nowe okno) w sprawie wzorów ankiet okresowej oceny nauczycieli akademickich.
-
Wcześniejsze uchwały można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej PK (BIP PK) (nowe okno).
W OIN BPK można uzyskać informacje o tradycyjnych i alternatywnych wskaźnikach bibliometrycznych oraz o zaawansowanych narzędziach pomocnych w analizie dorobku naukowego (np. InCites i SciVal).
Analiza bibliometryczna publikacji naukowych autorów z PK
Analiza bibliometryczna wykonywana w OIN obejmuje:
-
zestawienie publikacji zarejestrowanych w Portalu zarządzania wiedzą CRIS PK, wg typów publikacji wraz z informacją o indeksowaniu w bazach WoS i Scopus oraz o modelu publikowania (Open Access);
-
zestawienie wartości wskaźnika impact factor (IF) tytułów źródeł publikacji (czasopism) w poszczególnych latach wg Journal Citation Report (JCR);
-
wyliczenie punktacji za publikacje wg wytycznych MNiSW/MEiN za poszczególne lata (bez podziału punktów między współautorów);
-
analizę cytowań (Web of Science Core Collection, Scopus, opcjonalnie Google Scholar);
-
indeks Hirscha (h-indeks) (Web of Science Core Collection, Scopus, opcjonalnie Google Scholar).
Analizy dokonuje się bezpłatnie na zamówienie autora, zwykle w zw. z przygotowaniem dokumentacji do postępowania habilitacyjnego lub o nadanie tytułu profesora, wniosku o grant naukowy albo wniosku do konkursu. Zlecenie opracowania analizy należy zglaszać w OIN BPK (e-mail: oin@biblos.pk.edu.pl) z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Po zalogowaniu w Portalu zarządzania wiedzą CRIS PK autor może samodzielnie wygenerować wykaz swoich osiągnięć naukowych zarejestrowanych tym portalu, obejmujący publikacje do wykazania na potrzeby ewaluacji, publikacje nieafiliowane do PK oraz publikacje pomijane przy ewaluacji.