Oszustwa naukowe i publikacyjne
aktualizacja
Nieetyczne i /lub nieuczciwe działania związane z procesem publikowania materiałów naukowych dotyczą różnych jego uczestników – naukowców, wydawców, instytucji agregujących i oceniających publikacje.
Ze strony naukowców mogą występować na różnych etapach pracy badawczej prowadzącej do publikowania jej rezultatów – od nierzetelnego prowadzenia badań i manipulowania ich wynikami, cytowania niesprawdzonej literatury (np. retracted documents), kradzieży fragmentów lub nawet całych utworów (plagiat), nieuzasadnionego powielanie własnych publikacji (autoplagiat), niewłaściwego korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji i/lub ukrywanie tego faktu, poprzez nieuprawnione dopisywanie autorów (ghost autoship) i/lub udział w tzw. papierniach (paper mills), co wiąże się często z ukrywaniem faktycznych autorów publikacji (ghost writing) i zamawianiem publikacji sygnowanych następnie własnym nazwiskiem, aż po nieuczciwe recenzowanie i świadome publikowanie w nierzetelnych wydawnictwach, a także wspieranie się grup naukowców i redaktorów czasopism poprzez wzajemne bezzasadne cytowanie. Można tu też przywołać instytucje przyznające odpłatnie, i nie poparte rzetelną oceną, różnego rodzaju wskaźniki i certyfikaty jakości czasopism i wydawnictw.
fabryki publikacji, tzw. papiernie (paper mills) to zorganizowane zespoły oszustów, oferujące odpłatnie miejsce na liście autotorów publikacji zamieszczanych w renomowanych czasopismach.
Wybrene materiały:
Fabryki artykułów pracują pełną parą(nowe okno) - artykul M. Karwowskiego w Forum Akademickim 2025.02.08. Pod artykułem długa dyskusja.
Kradzież w nauce za nasze pieniądze(nowe okno) - film w jęz. polskim na platformie Nauka. To lubię.