Tydzień BPK - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Tydzień BPK

Jak co roku na kampusie Politechniki Krakowskiej odbył się Tydzień Biblioteki PK. W dniach 9-14.05.2016 na użytkowników czekały liczne atrakcje.

Przeprowadzono szkolenia:

• Wyszukiwanie informacji za pomocą Multiwyszukiwarki EBSCO - podczas którego zaprezentowano zakupioną w tym roku multiwyszukiwarkę, umożliwiającą przeszukiwanie wszystkich zasobów Biblioteki jednocześnie,
  • SCOPUS – więcej niż baza danych - szkolenie prowadzone przez kierownika Oddziału Informacji Naukowej BPK, mgr Marzenę Marcinek, która omówiła zasoby i narzędzia jednej z największych na świecie multidyscyplinarnej bazy bibliograficzno-abstraktowej,
  • Tajniki Mendeleya - w formie warsztatów poprowadzone również przez pracownika Biblioteki, mgr Sabinę Bienię, dotyczące podstaw menadżera bibliografii Mendeley.

Nowością było uruchomienie Czatu na głównej stronie www BPK. Każdy z zalogowanych użytkowników może poprzez tą aplikację skontaktować się z pracownikiem Biblioteki i uzyskać pomoc bądź odpowiedź na pytania z 11 ustalonych kategorii.

Dzięki sponsorom możliwe było przeprowadzenie konkursów na portalu społecznościowym Facebook oraz podczas Pikniku Bibliotecznego.

Z okazji Tygodnia Biblioteki ukazał się kolejny numer Bibliodniówki. Po raz drugi odbyła się zbiórka książek dla dzieci i ich opiekunów, przebywających na oddziałach dziecięcych Szpitala im. Stefana Żeromskiego. Ubiegłoroczna zbiórka, cieszyła się ogromną popularnością, podczas której udało się zebrać ponad 500 książek. W tym roku akcja również cieszyła się sporym wsparciem ze strony pracowników oraz studentów naszej Uczelni. Podczas samego pikniku zostało zebranych ponad 300 książek.

W tym roku oprócz tradycyjnej wystawy poświęconej 10-leciu Tygodnia Biblioteki, znajdujacej się w holu przed Czytelnią Główną BPK, zorganizowana została akcja "Rusz głową!". Była to niejako próba współstworzenia wraz z użytkownikami BPK przestrzeni, w której zarówno studenci jak i pracownicy Uczelni mogli wykazać się swoją kreatywnością i sprawdzić swoje wiadomości. W Czytelni Głównej przygotowane zostały gry, zabawy, rebusy i zagadki – naukowe, techniczne oraz inżynierskie.

Od kilku lat w progach BPK witani są także Seniorzy Bibliotekarze. Zorganizowanie spotkanie służy wymianie doświadczeń, poznaniu nowych pracowników a także przekazaniu informacji o zmianach i nowościach w Bibliotece oraz na Politechnice Krakowskiej.

Jednakże największą niespodzianką czekającą na użytkowników była Gra Miejska, zorganizowana przez pracowników BPK. Tematem przewodnim Gry pt. "W poszukiwaniu utraconej wolności" było odnalezienie tajemniczej wiadomości od patrona Uczelni, Tadeusza Kościuszki, ukrytej na terenie dawnych koszar Arcyksięcia Rudolfa i przekazanie jej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wiadomość ta miała dopomóc Polakom w odzyskaniu niepodległości. Do gry zgłosiły się 3 trzyosobowe drużyny, które poruszały się po terenie kampusu przy ul. Warszawskiej. Podczas rozgrywki, każda drużyna musiała nie tylko rozwiązać zadania związane z osobą Tadeusza Kościuszki czy historią fortów krakowskich, ale również wykazać się spostrzegawczością oraz zmierzyć się z upływem czasu. Wszyscy uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili Grę.

Podsumowując, po raz kolejny obchody Tygodnia Biblioteki PK cieszyły się zainteresowaniem obecnych i przyszłych użytkowników Biblioteki.