Tydzień Otwartej Nauki - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Tydzień Otwartej Nauki

Tydzień otwartego Dostępu 21-27 października 2019 r.

Tydzień Otwartej Nauki 21-27.10.2019 r. świętowaliśmy pod hasłem: Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy.

Tydzień Otwartej Nauki (ang. Open Access Week) to międzynarodowa inicjatywa realizowana przez uczelnie wyższe, jednostki i biblioteki naukowe na całym świecie. Jej celem jest promocja otwartego dostępu do treści naukowych. Odbywa się poprzez propagowanie inicjatyw, mających na celu wymianę myśli oraz rozwiązań i narzędzi dedykowanych nauce, również poprzez zachęcanie do nawiązywania współpracy między naukowcami i obywatelami.

Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy

Podczas tegorocznej edycji TON koncentrowano się na równości i sprawiedliwości oraz poszukiwaniu grup wykluczonych. Otwartość nauki od wielu lat uważana jest za właściwą opcję działania. Dostępność do treści naukowych zakłada otwartość na wszystkich etapach pracy i komunikacji naukowej. Aktualnie wzrasta szansa na zaspokajanie i wymianę informacji zróżnicowanej globalnej społeczności – naukowców, ekspertów, przedsiębiorców, inwestorów, nauczycieli, studentów, uczniów – wszystkich potencjalnie zainteresowanych nauką obywateli.

Istotną rolę w tym zakresie odgrywa zmiana świadomości pracowników naukowych – gotowych do współpracy ze swoim środowiskiem, z otoczeniem biznesu i społeczeństwem obywatelskim. Na świecie mówi się aktualnie o Open Science, Open Access, Open Innovation, czyli modelach sprzyjających funkcjonowaniu i rozwojowi demokratycznego społeczeństwa wiedzy i gospodarki, społeczeństwa kreującego idee i wartości oraz tworzącego produkty i technologie.

Otwartość – rozumiana jako dostęp do publikacji i materiałów naukowych, treści i zasobów edukacyjnych, surowych danych badawczych, baz danych i oprogramowania – możliwa jest dzięki systemom i narzędziom stale rozwijanym w branży IT. W instytucjach i bibliotekach naukowych powstają otwarte systemy, zapewniające możliwość deponowania materiałów naukowych oraz powszechny dostęp do nich – tzw. repozytoria publikacji oraz repozytoria danych badawczych.

Z okazji Tygodnia Otwartej Nauki Biblioteka PK zachęcała studentów, doktorantów i pracowników naukowych do: