Tydzień Otwartego Dostępu - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Tydzień Otwartego Dostępu

Tydzień Otwartego Dostępu
24-30 października
„Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”

Koncentrując się na tegorocznym temacie przewodnim dotyczącym sprawiedliwości klimatycznej, chcemy wspierać nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy ruchem klimatycznym, a międzynarodową społecznością otwartej nauki. Dzielenie się wiedzą jest prawem człowieka, a walka z kryzysem klimatycznym wymaga szybkiej wymiany wiedzy ponad granicami geograficznymi, gospodarczymi i dziedzinowymi.
Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to czas na koordynację działań w różnych społecznościach, aby uczynić otwartość w badaniach standardem i umieścić sprawiedliwość w centrum tych działań. Tegoroczne hasło przewodnie, wybrane przez Komitet Doradczy Tygodnia Otwartego Dostępu, jest okazją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

[Źródło: uwolnijnauke.pl/tydzien-otwartego-dostepu-2022]

Webinaria i wirtualne wydarzenia
ACS Publications przygotowało serie wirtualnych seminariów poświęconych najnowszym osiągnieciom w zakresie publikowania w modelu Open Access.

Polecamy:

Filmy:

Gry ekologiczne:

• Plasticity
    Platforma: PC i Mac
    Tematy: Gospodarka odpadami i recykling
    Plasticity to platformówka - łamigłówka o świecie wypełnionym plastikiem i wyborach, których dokonujesz, aby go uratować. Grasz jako Noa - młoda dziewczyna, która opuszcza swój ponury dom w poszukiwaniu raju i lepszej przyszłości.

• Ice Flows
    Platforma: Android, iOS, www
    Temat: Zmiana klimatu
    Naukowa gra symulacyjna, która opowiada historię wpływu zmian klimatycznych na lądolód Antarktyki. Gracze są odpowiedzialni za kontrolowanie wielkości pokrywy lodowej, aby pingwiny mogły dotrzeć do celu. Projekt łączy prace terenowe i modelowanie komputerowe w celu zbadania zależności między zmianami w atmosferze, oceanie i pokrywie lodowej w tym regionie. Komputerowe modele symulacyjne pokrywy lodowej są wykorzystywane przez naukowców zarówno do zrozumienia, jak zachowuje się lód, jak i do prognozowania przyszłych zachowań. Ice Flows została sfinansowana przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC) w ramach projektu, którego celem jest zbadanie, co może się wydarzyć w najbliższej przyszłości w regionie Morza Weddella na Antarktydzie oraz jakie zmiany mogą mieć tutaj wpływ na globalny poziom mórz.

• World Rescue
    Platforma: iOS i Android
    Temat: Globalne zarządzanie
    World Rescue to narracyjna, oparta na badaniach, gra wideo inspirowana Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Gracze spotykają i pomagają pięciu bohaterom rozwiązywać globalne problemy, takie jak: przesiedlenia, choroby, wylesianie, susze i zanieczyszczenia.
    W 2014 roku UNESCO Mahatma Gandhi Institute of Education for Peace (MGIEP) uruchomił pierwsze międzynarodowe Gaming Challenge, zachęcając do zgłaszania gier promujących pokój, zrównoważony rozwój i globalne obywatelstwo. W październiku 2015 r., World Rescue został wybrany jako zwycięski projekt.

• Morphy!
    Platforma: iOS, Android i www
    Temat: Edukacja przyrodnicza
    Morfy! to survivalowa gra autorstwa Smithsonian Science Education Center i Filament Games, w stylu metroidvanii z Morphym - kosmitą, który rozbił się na nieznanej planecie i musi odnaleźć zaginionych członków załogi. Gra ma na celu naukę  podstaw adaptacji zwierząt. Gracze muszą stawić czoła przeszkodom, które można pokonać tylko poprzez skanowanie zachowań i cech zwierząt. Zeskanowane cechy można dodać do umiejętności Morphy'ego, który uczy jak korzystać z funkcji przetrwania umiejętności zwierząt poprzez eksperymentowanie i eksplorację. Gracze uczą się zachowań i taktyk dzikich zwierząt stosowanych w prawdziwym świecie.

• Tales of the Tardigrade
    Platforma: Android
    Temat: Edukacja biologiczna
    Aplikacja est wyjątkową platformą edukacji biologicznej, ukazuje  różnorodność otaczającego nas świata. Każde zwierzę lub roślina jest przedstawione w interaktywnej narracji. Gra z obszaru biologii, historii naturalnej, ewolucji, etyki naukowej i zmian klimatycznych.

• Mycocosm
    Platforma: Android, iOS, www
    Temat: Ekologia
    Zręcznościowa gra o zarządzaniu roślinami, w której grzyby są i przyjaciółmi, a bakterie oszustami.  Twoim celem, jako rośliny jest przetrwać i rosnąć.

• Mission to Planet Earth
    Platforma: www
    Temat: Ekologia
    W tej grze karcianej online (za którą odpowiedzialna jest NASA) zmierzysz się z komputerem, aby ukończyć misję na Ziemię. Misje te koncentrują się na różnych aspektach planety, które pomagaja zrozumieć współprace różnych sfer na Ziemi.