Programy otwartego publikowania - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Programy otwartego publikowania

aktualizacja

Programy finansowania publikacji naukowych afiliowanych do PK

Publikacja artykułu w modelu Open Access może wiązać się z dodatkową opłatą, tzw. Article Processing Charge (APC), pobieraną od autora przez wydawnictwo naukowe. Koszty publikacji artykułu ponosić może uczelnia; mogą być pokryte z grantu/projektu; mogą być dofinansowane w ramach różnych umów i programów. Autorzy, którzy publikują w modelu otwartego dostępu zachowują prawa autorskie, w tym prawo do upowszechniania swojego dzieła zgodnie z licencją Creative Commons Attribution (CC BY). Ostateczna elektroniczna wersja opublikowanego artykułu jest udostępniana przez wydawcę, jednocześnie może być archiwizowana i udostępniana w repozytoriach instytucji, do której afiliowano publikację, lub która finansuje Open Access. W przypadku programów z ograniczoną pulą artykułów o zakwalifikowaniu decyduje najczęściej data akceptacji manuskryptu.

Pracownicy Politechniki Krakowskiej mogą zgłaszać artykuły w ramach programów otwartego publikowania, w których koszt publikacji uwzględniony jest w umowie trasformacyjnej zawartej z wydawcą. Dla pracowników PK dostępne są także platformy oferujące obniżony koszt publikacji artykułu w ramach otwartego dostępu.

Uwaga!
Aktualna informacja dotycząca otwartego publikowania w roku 2024 (poza ACM) znajduje się na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki (nowe okno).


Programy otwartego publikowania (bez opłat APC)
(stan na dzień 08.04.2024)
  • ACM (the Association for Computing Machinery)
    Program działa w ramach licencji konsorcyjnej 2023-2025. Program umożliwia publikowanie nieograniczonej liczby artykułów naukowych w czasopismach, magazynach i materiałach konferencyjnych ACM. Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej nie skorzystali dotychczas z powyższego programu.
    Dodatkowe informacje: FAQ (nowe okno) wydawcy dotyczące otwartego publikowania oraz instrukcja dla autorów (nowe okno) (w języku angielskim)

  • ACS (American Chemical Society)
    Program działa w ramach licencji krajowej 2023-2025. W dniu 01.01.2024 r. program został wznowiony z nową pulą 392 artykułów do wykorzystania we wskazanych tytułach czasopism (PDF). Pula będzie rozszerzona o 6 artykułów po włączeniu do programu 2 nowych uczestników w 1 kwartale 2024 r. Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej opublikowali dotychczas 2 artykuły.

  • Elsevier
    Program działa w ramach licencji krajowej 2022-2024. W dniu 01.01.2024 r. program został wznowiony z nową pulą 1013 artykułów do wykorzystania we wskazanych tytułach czasopism (PDF). Do programu uprawnione są artykuły, które zostały wysłane do wydawcy w 2024 r. Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej opublikowali dotychczas 85 artykułów. 

  • Science Advances
    Program jest dodatkiem do licencji krajowej 2022-2024 na dostęp do czasopisma Science. Krajowa opłata licencyjna Science finansowana przez MEiN pokrywa koszt publikacji w czasopiśmie open-access Science Advances do 10 artykułów z Polski rocznie. Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej nie skorzystali dotychczas z powyższego programu.

  • SCOAP3 (Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics)
    Międzynarodowy program finansujący publikacje naukowe z zakresu fizyki cząstek, który działa w ramach umowy z wydawcami 2020-2024 i obejmuje wskazane tytuły czasopism (nowe okno). Program jest kontynuowany w sposób ciągły i bez ograniczeń na liczbę artykułów. Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej opublikowali dotychczas 34 artykuły.

  • Springer
    Program działa w ramach licencji krajowej 2022-2024. W dniu 08.04.2024 r. program został wznowiony z nową pulą 1363 artykułów do wykorzystania we wskazanych tytułach czasopism (PDF). Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej opublikowali dotychczas 81 artykułów.

Programy otwartego publikowania (z obniżoną opłatą APC)
(stan na dzień 08.04.2024)
  • MDPI (Multidisciplinary Digital Publishing Institute)
    Szwajcarska baza typu Open Access, w której można publikować artykuły odpłatnie lub nieodpłatnie, w zależności od rodzaju wybranego czasopisma. Członkostwo w projekcie umożliwia PK skorzystanie z 10% zniżki za publikację artykułu we wskazanych tytułach czasopism (nowe okno). Autorzy z afiliacją Politechniki Krakowskiej zgłosili dotychczas ponad 1240 publikacji. Aktualne stawki APC dla tytułów czasopism znajdują się na stronie Wydawcy (nowe okno).

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: open.access@pk.edu.pl