20-lecie BWM - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

20-lecie BWM

14 listopada Biblioteka świetowała 20 lat istnienia Oddziału na Wydziale Mechanicznym

Z tej okazji nagrany został radiowy spacer po Oddziale Biblioteki na Wydziale Mechanicznym PK(nowe okno), podczas którego p. dyrektor Marek M. Górski wraz z Redaktorem Radia Nowinki przemierzają pomieszczenia i zakamarki tego niezwykłego miejsca.

Budynek Oddziału Biblioteki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej

Uroczyste otwarcie Oddziału Biblioteki PK na Wydziale Mechanicznym odbyło się 28 października 2003 r. Inauguracji dokonały ówczesne władze — rektor PK prof. Marcin Chrzanowski, dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Stanisław Michałowski oraz dyrektor Biblioteki PK Marek Górski. Kierownikiem jednostki został Piotr Pitala, który pełnił tę funkcję przez czternaście lat.

Początkowo trzon zbiorów bibliotecznych stanowiły książki przekazane z dwóch zlikwidowanych bibliotek instytutowych Wydziału Mechanicznego. Oddział sukcesywnie wzbogaca swój księgozbiór o dzieła z dziedzin odpowiadających profilowi kształcenia na WM oraz gromadzi beletrystykę. Obecnie BWM udostępnia ponad 60 tys. książek (7 tys. w strefie wolnego dostępu) i prawie 9 tys. woluminów czasopism.

Przez dwie dekady działalności czyżyńska biblioteka, poza wypełnianiem swej podstawowej misji, partycypowała też w szkoleniach studentów, kolejnych edycjach „Mechanicznej Gry Terenowej”, obchodach Tygodnia Bibliotek, akcjach bookcrossingowych, jak również istotnych dla społeczności akademickiej wydarzeniach. Zaledwie kilka miesięcy po oficjalnym otwarciu gościła przedstawicieli świata bibliotekarskiego z trzydziestu jeden krajów świata. 1 czerwca 2004 r. w czytelniach odbywały się prezentacje w ramach 25. Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek Uniwersytetów Technicznych IATUL; konferencji, której Biblioteka PK była gospodarzem.

Jesienią 2007 r. biblioteka otrzymała cenny dar – zbiór książek profesora Wydziału Mechanicznego Michała Życzkowskiego – wybitnego specjalisty z zakresu mechaniki stosowanej, doctora honoris causa PK. Uroczystość uświetnili przedstawiciele władz WM oraz rodzina zmarłego rok wcześniej Profesora. Przekazana kolekcja liczy około 3200 książek. Są to publikacje głównie z zakresu mechaniki, matematyki, fizyki, chemii, geodezji i górnictwa, udostępniane w przeznaczonej do tego sali.

Czytelnie BWM są chętnie odwiedzane przez studentów, pracowników uczelni, ale i osoby spoza PK, poszukujące spokojnego miejsca do pracy. Oddział biblioteki na WM poza wypożyczalnią oferuje kilkadziesiąt komfortowych miejsc do pracy cichej oraz czytelnię do pracy grupowej. W 2022 r. został tu uruchomiony, jako jeden z pierwszych w Krakowie, książkomat, z którego można korzystać 24 godziny na dobę.

Prezentacja autorstwa Anny Donnersberg

Z okazji jubileuszu odbyła się prezentacja proweniencji w księgozbiorze prof. Michała Życzkowskiego.

Wystawę można oglądać do końca grudnia 2023 r.

Profesor Michał Życzkowski (1930-2006)
Działalność Biblioteki na Wydziale Mechanicznym PK nierozerwalnie łaczy się z postacią profesora Michała Życzkowskiego, którego księgozbiór wzbogaca jej zasoby. Wybitny naukowiec wytyczył swoim życiem niedościgniony wzorzec kariery.  Po ukończeniu III roku studiów został asystentem w Katedrze Mechaniki Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym PK. W wieku zaledwie 25 lat uzyskał tytuł doktora nauk technicznych, profesorem zaś został w wieku 39 lat. Władał biegle trzema językami: angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Naukowiec doceniał ogromne korzyści dla rozwoju nauki polskiej płynące ze współpracy z ośrodkami europejskimi. Utrzymywał bliskie kontakty z licznymi instytucjami naukowymi, między innymi Międzynarodowym Centrum Mechaniki (CISM), laboratorium o światowej renomie CERN w Genewie oraz licznymi europejskimi uczelniami technicznymi. Został członkiem rzeczywistym PAN oraz PAU, a także korespondentem Austriackiej Akademii Nauk. Jego działalność naukowa i dydaktyczna została doceniona i nagrodzona licznymi odznaczeniami. Cieszył się dużym szacunkiem jako pedagog. Otoczył naukową opieką i wsparciem 29 doktorantów Dostrzegał, jak ważne jest opieranie pracy naukowej na aktualnych i udokumentowanych wynikach badań oraz stanie wiedzy. Jego prywatna domowa biblioteka liczyła ponad 3 tysiące egzemplarzy. Większość księgozbioru stanowiły książki z zakresu mechaniki, których kolekcjonowanie było wielka pasją profesora.
W 2007 roku Biblioteka Politechniki Krakowskiej otrzymała księgozbiór profesora Michała Życzkowskiego od jego Rodziny, który został zdeponowany w Oddziale Biblioteki PK na Wydziale Mechanicznym.
Czy gromadzone przez profesora książki powiedzą nam jakim człowiekiem był Michał Życzkowski? Odpowiedź znajdziemy na kartach książek z jego Kolekcji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć z wydarzenia.