Święto Wolnych Książek - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Święto Wolnych Książek

aktualizacja

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 12 czerwca 2017

13 czerwca 2017 r. Biblioteka PK wzięła udział w XIV edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek i akcji „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”. Dzięki temu księgozbiór na bookcrossingowej półce został odświeżony -  część kolekcji znalazła swoich nowych właścicieli, a Biblioteka zyskala nowe pozycje książkowe. 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy cały rok do właczenia się w akcję bookcrossingowa w naszej bibliotece.

Na terenie naszej Biblioteki PK znajdują się dwa miejsca z uwolnionymi książkami, półki bookcrossingowe: w budynku głównym przed Wypożyczalnią oraz w pawilonie w Oddziale Informacji Naukowej.

Zapewne większość z nas ma w swoich prywatnych biblioteczkach książki, po które sięgać już nie będzie. Co z nimi zrobić? Można przynieść je do Biblioteki, gdzie zostaną włączone do ruchu bookcrossing lub zarejestrować je samodzielnie w serwisie bookcossing (nowe okno).
Bookcrossing to ruchoma, wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby i kart bibliotecznych.  Akcja polega na pozostawianiu książek na specjalnych półkach bookcrossingowych lub w dowolnych miejscach publicznych (park, pociąg, pub, teatr, kawiarnia, galeria, kino, biblioteka). Książki są pozostawiane dla potencjalnych użytkowników. Celem jest popularyzacja czytelnictwa, umożliwianie książce dotarcia do jak największej liczby czytelników bez formalności, jakie występują przy tradycyjnym wypożyczaniu książek.

Jak włączyć się do akcji?
Możesz to zrobić na trzy sposoby:

  • Zarejestrować się na stronie bookcrossing (nowe okno) i postępować zgodnie z instrukcją tam zamieszczoną
  • Przynieść do BPK swoje książki i zostawić je na bookcrossingowych półkach - zarejestrujemy je za Ciebie (wpiszemy nr BIP)
  • Zabrać do czytania dowolne książki z naszych bookcrossingowych półek lub innych miejsc, w których znajdziesz książki z numerem BIP, następnie zarejestrować się na stronie bookcrossing (nowe okno) i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na tej stronie.

Proces internetowej rejestracji umożliwia śledzenie drogi wybranej książki i dzielenie się opiniami na jej temat. Oczywiście ta „biurokracja" jest dobrowolna, nie jest obowiązkowa. Książkę zawsze można uwolnić nieoficjalnie, ale wtedy nie możemy poznać jej losów, drogi jaką przebyła. Bookcrossing to również uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym i przyjemność nawiązywania nowych kontaktów z czytelnikami zarejestrowanymi  w serwisie bookcrossing (nowe okno).

 

Uwolnij książki bookcrossing