Tydzień BPK
Biblioteka – miejsce na czasie

To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.
Biblioteka PK po raz 18. włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2024 r. Program uroczystości był bardzo bogaty, a biblioteka pełna gości. Wydaliśmy 18 numer naszego okazjonalnego pisma „Bibliodniówka”.
Najgłośniejszym wydarzeniem bibliotecznym na kampusie był piknik, którym rozpoczęliśmy świętowanie. Był grill, konkursy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, stoisko do pomiaru składu ciała, strefa bookcrossingu i akcji Podaruj książkę. Wisienką na piknikowym torcie był panel „Porozmawiajmy o podróżach”, podczas którego pracownicy biblioteki opowiadali o swoich górskich podróżach. Gośćmi specjalnymi panelu, byli Dominika i Marcin Kozłowscy, autorzy książki „Pod Wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę” i bloga Grupa Wschodu(nowe okno), którzy snuli ekscytującą opowieść pełną słońca, przygód, historii mieszkańców i tajemniczego oblicza Afryki.
W kolejnym dniu odbył się Dzień Otwarty Biblioteki PK, któremu towarzyszyła idea „poznajmy się”. Nasi użytkownicy mieli okazję zwiedzić pomieszczenia biblioteczne, na co dzień niedostępne dla osób z zewnątrz, a także poznać naszych pracowników wykonujących swoje obowiązki poza przestrzenią dostępną dla użytkowników. Dzięki temu poszerzyliśmy grono bibliotecznych znajomości, z czego bardzo się cieszymy. Dodatkowo odbywały się ogromnie ciekawe pokazy przygotowane przez mgr Annę Strojną-Krzystanek "Odbitki litograficzne w zbiorach BPK” oraz nadzwyczajny pokaz „Skarby BPK ukryte w sejfie”.
Podczas całego Tygodnia Biblioteki PK zaplanowane zostały webinary oraz szkolenia przygotowane przez Oddział Informacji Naukowej BPK: Otwarta nauka, otwarte dane – otwarte podejście do pracy naukowej oraz Zarządzaj swoją literaturą i ciesz się automatycznym generowaniem przypisów i bibliografii za pomocą narzędzia Mendeley.
Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy także emerytowanych pracowników Biblioteki PK oraz pracowników bibliotek jednostek PK, którzy licznie przybyli na spotkanie.
W przedostatnim dniu obchodów miała miejsce akcja „Krzewienie wiedzy”, podczas której sadziliśmy rośliny przed budynkiem głównym Biblioteki PK. Do przedsięwzięcia włączyli się także pracownicy innych jednostek PK. Wspólnie zazieleniliśmy przestrzeń okołobiblioteczną.
Tydzień Biblioteki PK bogaty był w konkursy z cennymi nagrodami, odbywające się na facebookowym profilu Biblioteki. Został objęty patronatem medialnym Radia Nowinki, z którym Biblioteka współpracuje od marca br. realizując cykl audycji „Jedna biblioteka, wiele możliwości” i które teraz także życzliwie nam towarzyszyło. Biblioteka PK jest na czasie i na miejscu zawsze dla swoich Użytkowników.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć z wydarzenia.