RODBUK - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

RODBUK

aktualizacja

Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich RODBUK (nowe okno)

RODBUK tworzy publicznie dostępną platformę deponowania zbiorów danych badawczych realizując politykę otwartej nauki (Open Science). Zadaniem repozytorium jest gromadzenie, archiwizacja i udostępnianie w otwartym dostępie wszelkiego typu danych badawczych tworzonych przez naukowców w trakcie działalności naukowej.

Wyjątkowość RODBUKa bierze się z modelu działania, jaki został przyjęty. To pierwsze w Polsce repozytorium, które współtworzy sześć uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Każda z uczelni administruje własną instancją (kolekcją) systemu, a wszystkie zasoby danych badawczych widoczne są dla użytkowników we wspólnym agregatorze.

Korzystanie z repozytorium RODBUK jest bezpłatne i otwarte dla każdego.

RODBUK pozwala na gromadzenie i udostępnianie danych badawczych z różnych dyscyplin i w różnych formatach a każdy publikowany zestaw danych otrzymuje stały identyfikator DOI. Dzięki temu, dane są łatwe do wyszukania i zidentyfikowania, co wpływa pozytywnie na ich upowszechnienie i promocję.

Wszystkie publikowane metadane spełniają wytyczne podane przez OpenAIRE. Repozytorium przyjęło zasady opracowane przez międzynarodową inicjatywę GO FAIR, które mają umożliwić ponowne wykorzystanie danych zarówno przez maszyny jaki i przez ludzi. Stosowanie zasad FAIR oznacza, że dane są:

  • możliwe do znalezienia (findable),
  • dostępne (accessible),
  • intereoperacyjne (interoperable),
  • możliwe do ponownego wykorzystania (reusable).

Nasze repozytorium jest zarejestrowane w Registry of Research Data Repositories (www.re3data.org (nowe okno)) - wykazie repozytoriów rekomendowanym przez NCN.  

Deponowanie

Aby zdeponować dane badawcze w repozytorium należy posiadać aktywne konto w domenie uczelni współtworzącej platformę oraz zaakceptować Regulamin oraz Politykę prywatności RODBUK. Logowanie następuje przez system uwierzytelniania danej uczelni. Instrukcja deponowania danych badawczych (Przewodnik użytkownika (nowe okno)) wraz z przygotowanym zestawem najczęściej zadawanych pytań FAQ (nowe okno) pozwalają na praktyczne zapoznanie się z działaniem repozytorium.

RODBUK umożliwia wybranie dla deponowanych zbiorów danych jednej z licencji Creative Commons lub nadania innej, określonej w systemie. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Centrum Nauki (NCN) licencja, na jakiej powinien zostać udostępniony podstawowy zestaw danych badawczych powiązany z publikacją to Creative Commons Public Domain CC0 (nowe okno) (więcej informacji na stronie NCN w zakładce Otwarta Nauka (nowe okno)).
Także Komisja Europejska w programie Horyzont Europa wymaga natychmiastowego otwartego dostępu do wszystkich publikacji naukowych oraz odpowiedzialnego zarządzania danymi badawczymi tak, aby były one zgodne z zasadami FAIR. Dane będą „tak otwarte jako to możliwe i na tyle zamknięte na ile to konieczne” chroniąc uzasadnione interesy lub ograniczenia. Więcej informacji w przewodniku po programie Horyzont Europa (nowe okno) oraz wytycznych Horizon Europe Open Science w praktyce (nowe okno).

Kontakt

Zespół repozytorium RODBUK Politechnika Krakowska:
mgr Helena Gałek
mgr Katarzyna Dudek

tel. 12 628-29-67, 12 628-29-51, email: rodbuk@pk.edu.pl

Wydarzenia
  • W dniu 28 czerwca 2023 r. na posiedzeniu Senatu PK miała miejsce prezentacja Repozytorium Otwartych Danych Badawczych Uczelni Krakowskich RODBUK w kontekście oficjalnego uruchomienia instancji (kolekcji) Politechniki Krakowskiej (prezentacja).
  • Biblioteka Politechniki Krakowskiej jako pierwsza dodała zestaw danych w repozytorium RODBUK.