Jak się chronić? - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

EN UA

Treść główna podstrony

Jak się chronić?

aktualizacja

Wiarygodność czasopism, wydawców i publikacji – wybrane źródła informacji

Sprawdź przed wysłaniem do publikacji lub zgłoszeniem na konferencję:

informacje o czasopismach i wydawcach

Journal Citation Reports (JCR) (nowe okno) – podstawowe źródlo informacji o czasopismach i ich wydawcach, dostęp z bazy Web of Science (WoS) / zakładka Products.
Oprócz ogólnych informacji o czasopismach i ich historii, w tym o zmianach wartości charakteryzujących je wskaźników bibliometrycznych na przestrzeni lat, można tutaj sprawdzić np.czy tytuł, do którego zamierzamy wysłać nasz artykuł nie został skradziony (hijacked journal). W tym celu warto porównać prezentowane na stronie tytułu, z której korzystamy przy korespondencji z redakcją i występujące w JCR wskaźniki bibliometryczne i ich wartości, adresy www redakcji, a także faktyczne istnienie w WoS artykułów prezentowanych na rozważanej stronie www.
 
Norweski Indeks Naukowy (nowe okno) – dostępna ze strony Chose the right publication to avoid fraud (nowe okno) norweskiego systemu CRIStin kompleksowa baza danych, której celem jest objęcie i ocena wszystkich poważnych kanałów publikacji akademickich na świecie, w tym czasopism akademickich i wydawnictw. Current Research Information System in Norway CRIStin – krajowy system informacji naukowej w Norwegii (Royal Ministry of Education and Research) – dokumentuje wszystkie publikacje naukowe norweskich naukowców i uzupełnia bazę danych BIBSYS, która koncentruje się na przechowywaniu i wyszukiwaniu danych dotyczących badań, nauczania i uczenia się. CRIStin jest pierwszą tego typu bazą danych na świecie. 
 
Wykaz ponad 400 czasopim z listy MNiSW podejrzewanych o nieuczciwe praktyki(nowe okno)  (wraz z powodem usunięcia tytułów z międzynarodowych baz czasopism); oprac.  w 2021 r. przez Joannę Szczepaniak z Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej; zob. Potencjalnie drapieżne w wykazie czasopism(nowe okno), Forum Akademickie 4/2021.

informacje o wycofanych publikacjach

Informacje o wycofaniach mogą być sygnałem ostrzegawczym przezd publikowaniem w określonych tytułach oraz przed cytowaniem publikacji, które w bibliografii załącznikowej powołują się na takie artykuły. Przyczyny wycofanania artykułu mogą być uzasadnione  zauważonymi przez autorów błędami dot. opisywanych badań lub interpretacji wyników oraz różnego rodzaju błędami redakcyjnymi (np. powtórzenia, błędne opisy ilustracji itd.) , ale w ostatnich latach wyraźnie rośnie liczba publikacji wycofanych z powodu wykrycia różnego rodzaju nieuczciwości (por. np. More than 10,000 research papers were retracted in 2023 — a new record(nowe okno)). W bazach wycofanych publikacji  jest podany powód wycofania. Niektóre bazy uzupełniają informacje dodatkowym komentarzem.
 

The Retraction Watch Database (RWDB)(nowe okno) – baza artykułów wycofanych z czasopism (z różnych powodów), ogólnie dostępna, bezpłatna, utrzymywana przez The Center For Scientific Integrity(nowe okno), którego misją jest "promowanie przejrzystości i uczciwości w nauce i publikacjach naukowych oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk i zwiększanie wydajności w nauce". Warto przeglądnąć  User Guide(nowe okno) do tej bazy, z dostępem do dodatkowych wykazów, np. wycofanych artykułów noblistów, najczęściej cytowanych wycofanych artykułów, artykułów  pisanych za pomocą narzędzia ChatGPT  i in., a także do aktualizowanego na bieżąco zestawienia tytułów fałszywych czasopism w parze z czasopismami o skradzionej tożsamości Retraction Watch Hijacked Journal Checker.

Wycofane publikacje można także znaleźć w bazach danych Scopus i Web of Science (Document Type: Retracted Publication).

 

listy kontrolne i poradniki

Think, Check, Submit (nowe okno) – zidentyfikuj zaufanych wydawców;
 
Think, Check, Attend (nowe okno) – wybierz konferencje, w których warto uczestniczyć.