Tydzień BPK - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Tydzień BPK

Wolność czytania XV ogólnopolski tydzień bibliotek plakat

(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

W dniach 14-19 maja 2018 r. świętowaliśmy Tydzień Biblioteki PK. Dla naszych studentów, pracowników oraz przyjaciół przygotowaliśmy liczne atrakcje. Całotygodniowej imprezie towarzyszyła obniżka opłat za przetrzymanie książek, liczne konkursy na facebookowym profilu Biblioteki z cennymi nagrodami w postaci wejściówek do kin, teatrów i muzeów oraz konkurs „Biblioteka PK w moim obiektywie” na bibliotecznym profilu Instagram. Już w kwietniu ruszyła akcja „podaruj książkę”, podczas której prowadzona była zbiórka książek dla dzieci i ich opiekunów przebywających na oddziałach dziecięcych Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Swój finał akcja miała podczas Tygodnia BPK 2018. 14 maja w poniedziałkowe przedpołudnie gościliśmy seniorów - byłych pracowników Biblioteki, dzięki którym jeszcze raz powróciliśmy do wspomnień z dawnych lat oraz odkryliśmy to, co w Bibliotece nowe. W samo południe odbyło sie uroczyste otwarcie wystawy "Jak zmienił się Kraków. Wystawa inspirowana kolekcją CRACOWIANA w zbiorach BPK (nowe okno)." We wtorek 15 maja odbył się wielki piknik studencki na dziedzińcu Politechniki Krakowskiej. W programie: grill, dobra muzyka, Bibliodniówka, Sylabowanka z licznymi nagrodami,  kontynuacja akcji „podaruj książkę” i „bookcrossing”. Równolegle, w Czytelni Czasopism zorganizowaliśmy Game Room, w którym, dzięki Fundacji Promocji Retroinformatyki "Dawne Gry i Komputery", użytkownicy mieli szansę poznać komputerową rozrywkę z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. We środę zaprosiliśmy studentów na warsztaty pisania pracy dyplomowej, natomiast pracowników naukowych na wystawę książek naukowych wydawnictwa ABE-IPS. We czwartek 17 maja z okazji Dnia Projektu EDT zorganizowalismy wizytę w Klinice Papieru Biblioteki Jagiellońskiej – pierwszej  uruchomionej w Polsce hali technologicznej z instalacjami do masowego odkwaszania papieru druków i rękopisów w postaci woluminów oprawnych i luźnych kart. W piątek 18 maja odbyły się dwa szkolenia. Pierwsze z zakresu Mendeleya – narzędzia do zarządzania bibliografią, drugie dotyczące bibliograficzno-abstraktowej bazy Reaxys z zakresu chemii oraz nauk pokrewnych.