Tydzień Otwartego Dostępu - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Tydzień Otwartego Dostępu

W dniach 22-28 października 2018 r. świętowaliśmy miedzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu (Open Access Week OAW (nowe okno)). Inicjatywa realizowana jest przez uczelnie wyższe, jednostki naukowe i biblioteki na całym świecie Celem wydarzenia jest promocja otwartego dostępu do publikacji i badań naukowych. To również możliwość konstruktywnej wymiany myśli, tworzenia kreatywnych rozwiązań, budowania sieci współpracy między naukowcami lub instytucjami w zakresie open access. Wydarzeniu towarzyszą spotkania, wykłady, szkolenia stacjonarne i online.

Tydzień Otwartej Nauki 2018 (nowe okno)

Program BPK:

prezentacja Podstawy Otwartej Nauki – spotkanie dla doktorantów PK zainteresowanych zagadnieniami otwartej nauki, otwartego dostępu do badań naukowych, finansowaniem i publikowaniem prac w czasopismach OA etc.

wykład Jakuba Szprota pt. Otwarty dostęp do publikacji naukowych: istotne zagadnienia.

Jakub Szprot kieruje pracami Platformy Otwartej Nauki (nowe okno) w Interdyscyplinarym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Od 2006 roku uczestniczy w polskich i europejskich projektach dotyczących infrastruktury informatycznej nauki, cyfrowych zasobów naukowych, otwartego dpstępu i otwartych danych badawczych.

webinaria
Szkolenia online realizowane przez  EBIB i KOED skierowane do nauczycieli akademickich

• Otwarte licencje Creative Commons na uczelni. Co warto wiedzieć?
    Prowadzący: Kamil Śliwowski
    – trener i animator edukacji medialnej, na co dzień współpracuje z fundacją Katalyst Education, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska.
  • Otwarte Zasoby Edukacyjne w pracy nauczycieli akademickich
    Prowadzący: Karolina Grodecka – specjalista ds. dydaktyki w Centrum e-Learnignu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przedstawicielka AGH w Koalicji Otwartej Edukacji).

Nauka i publikacje w otwartym dostępie – kurs online

• Open Access w polityce naukowej UE i MNiSW,
  • otwarty dostęp do badań naukowych – zwiększenie potencjału innowacyjnego Europy,
  • modele publikowania prac naukowych i udostępniania czasopism w Open Access,
  • polityka wydawców wobec otwartego dostępu do publikacji,
  • wyszukiwanie w otwartych zasobach sieciowych,
  • zarządzanie Open Research & Contribute ID (ORCID).