Wyjazd szkoleniowy pracowników BPK - Biblioteka Politechniki Krakowskiej

Wyjazd szkoleniowy pracowników BPK

W dniach 14-16 czerwca 2018 r. pracownicy Biblioteki PK wzięli udział w wyjeździe dydaktyczno-szkoleniowym do bibliotek naukowych w Pradze, gdzie mieli okazję poznać rozwiązania organizacyjne i architektoniczne, zasady współpracy oraz obsługi użytkowników i jednostek naukowych najbardziej znaczących bibliotek czeskich.  Pierwszą z nich było Klementinum (nowe okno) – budynek Biblioteki Narodowej Republiki Czeskiej, która jest obecnie jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech. Została otwarta w 1722 roku jako część uniwersytetu jezuickiego. Barokowy budynek zachwyca i przyciąga dziesiątki tysięcy turystów każdego roku. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Jej zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów. Biblioteka gromadzi szereg ważnych i niepowtarzalnych prac o globalnym znaczeniu, w Klementinum przechowywane są wszystkie najcenniejsze rękopisy znajdujące się w posiadaniu czeskiej Biblioteki Narodowej. Wiele jej cennych zbiorów zostało poddanych procesowi cyfryzacji w Centrum Digitalizacji Biblioteki Narodowej. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję odwiedzić Centrum, poznać założenia i rezultaty prowadzonych projektów oraz zwiedzić nowoczesną pracownię digitalizacji.

Drugą biblioteką była Narodowa Biblioteka Techniczna w Pradze (nowe okno) - największa i najstarsza biblioteka literatury naukowej i technicznej w Czechach, z kolekcją ponad 1,5 miliona woluminów. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić nowoczesny 6-piętrowy budynek oddany do użytku w 2009 r. z 1 322 miejscami do nauki i 562 miejscami do relaksu. Biblioteka jest doskonałym przykładem nowoczesnej architektury bibliotecznej, funkcjonalności i otwartości na zaspakajanie potrzeb informacyjnych współczesnych użytkowników.

Wyjazd umożliwił bibliotekarzom poznanie czeskich bibliotek, ich wyjątkowej architektury, wielozadaniowości, funkcjonalności oraz przyjazności użytkownikom.